تبلیغات

كلاریترومایسین و موارد استفاده آن

 كلاریترومایسین یکی از پرمصرف‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت‌های باکتریایی همچون عفونت‌های پوستی، ریه و... به شمار می‌رود. این دارو که از مشتقات اریترومایسین است در صورت مصرف ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با موارد مصرف و عوارض این دارو با "ستاره" همراه شوید.

 عفونت تنفسی

كلاریترومایسین چیست؟

كلاریترومایسین (Clarithromycin) از آنتی‌بیوتیک‌هایی است که در درمان عفونت‌های مختلف باکتریایی پوست و دستگاه تنفس مانند فارنژیت، تونسیلیت، سینوزیت، برونشیت مزمن، پنومونی، اوتیت حاد میانی کاربرد دارد. این دارو به سرعت از دستگاه گوارش جذب می‌شود.

 كلاریترومایسین به شکل قرص و شربت دردسترس می‌باشد.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

مقدار و نحوه مصرف

میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. به طور معمول به منظور درمان عفونت در بزرگسالان با توجه به نوع و شدت عفونت مقدار 250 میلی‌گرم تا 500 میلی‌گرم از داروی کلاریترومایسین هر 12 ساعت یک‌بار مصرف می‌شود و دوره درمان معمولا یک تا دو هفته می‌باشد.

توجه: داروی کلاریترومایسین عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا را درمان نمی‌کند.

  نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید این دارو برای افرادی که حساسیت مفرط دارویی دارند منع مصرف دارد. افرادی که دچار اختلال عملکرد کلیه و کبد هستند این دارو را بااحتیاط باید مصرف کنند. مصرف این دارو در بارداری توصیه نمی‌شود. مصرف این دارو در شیردهی باید بااحتیاط باشد. دارو را می‌توان قبل، بعد و یا همراه غذا مصرف نمود. در صورت بروز بثوارت جلدی و سایر علائم واکنش افزایش حساسیت و همچنین دفع مدفوع آبکی و یا اسهال به پزشک خود اطلاع دهید. دارو را طبق روش توصیه‌شده تا پایان مصرف کنید. فرم سوسپانسیون دارو باید قبل از مصرف تكان داده شود و نباید دارو را در یخچال قرار داد. با پزشک خود درباره داروهایی که در حال استفاده هستید یا مصرف آن را شروع و یا متوقف کرده‌اید صحبت کنید. این دارو را به کودکان زیر 6 ماه ندهید. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر این كه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت، مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد. اگر ظرف‌ 3 روز از درمان‌ با کلاریترومایسین‌ احساس‌ بهبود نداشتید، با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.
حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید

http://medplus.ir/%d9%81%d9%86%d9%88%d9%81%db%8c%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%aa-fenofibrate/

حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید

http://medplus.ir/%d9%81%d9%86%d9%88%d9%81%db%8c%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%aa-fenofibrate/ 

قرص كلاریترومایسین توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری در بیمارانی که کلیرانس کراتینین آنها کمتر از 30 میلی‌لیتر بر دقیقه است باید مقدار مصرف دارو کاهش و یا فواصل مصرف دارو افزایش یابد. سالمندان ممکن است دچار عوارض جانبی ریتم قلب، از جمله ضربان قلب سریع شوند. بنابراین باید میزان کمتری از دارو را مصرف کنند. در افراد مبتلا به نارسایی کلیه کاهش دوز باید انجام شود.

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این دارو را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله "ستاره" در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

گروه سلامت ستاره

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار