تبلیغات

مسئولان در حوزه بهداشت کم کاری کردند / نمایندگان باید بین سلامت مردم و اشتغال‌زایی تصمیم‌گیری کنند

وزیر بهداشت با اشاره به نقش مردم در کاهش ابتلا به سرطان، از کم‌کاری مسئولان در این حوزه خبر داد و گفت: امیدوارم نمایندگان سلامت مردم را به اشتغال‌زایی ترجیح دهند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه همایش ملی مبارزه با سرطان و در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت موضوع سرطان اظهار داشت: از آنجایی که کمتر خانواده ایرانی است که سرطان را تجربه نکرده باشد، این بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ آن چه که امروز در این همایش به عنوان سند ملی رونمایی شد، در واقع سندی بود که به واسطه آن تکالیفی برای حوزه وزارت بهداشت و درمان در سراسر کشور مشخص می‌کند و تلاش می‌کند در جهت توسعه زیرساخت‌ها و میل از شیمی درمانی به جراحی و رادیوتراپی که درمان استاندارد بسیاری از سرطان‌هاست: هم چنین وظایف دستگاه‌های مختلف که در ایجاد سرطان و  پیشگیری و درمان این بیماری موثر هستند را مشخص می‌کند و در حقیقت در این سند تکلیف شرکاء وزارت بهداشت و ثمن‌ها و نهادهای مردم نهاد که دراین حوزه فعالیت می‌کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به نقش مهم بیمه‌ها در حمایت از این بیماران و تاثیر رسانه در پیشگیری از سرطان عنوان کرد: بیمه‌ها سهم مهمی در این موضوع دارند و البته نباید نقش پررنگ رسانه را هم نباید فراموش کرد. و من از رسانه ملی و دیگر رسانه‌های مکتوب به‌خاطر فعالیت‌های خوبی که در این حوزه داشتند تشکر می‌کنم، و اتفاقا چون مردم می‌دانند که این حوزه فقط به نفع مردم است و هیچ بار سیاسی ندارد از استقبال بیشتری برخوردار بوده است، به خصوص قسمت‌هایی که آگاهی دهنده است و باعث ارتقا و افزایش سواد و دانش مردم نسبت به این موضوع می‌شود.

هاشمی با ابراز امیدواری از توجه بیشتر خانواده‌ها و آموزش و پرورش به این حوزه اظهار داشت: ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و حتما مردم و سازمان آموزش و پروش هم به این نکات آموزشی توجه خواهند داشت. البته تمام این‌ها علاوه بر سیاست‌ها دولت و مجلس و قوه قضاییه، به سبک زندگی و نوع تغذیه ما بستگی دارد.

هاشمی در ادامه تاکید کرد: گام مهم و اثر گذار را مردم باید بردارند و البته ما هم به عنوان مسئولان این حوزه نباید فرافکنی بکینم و وظایف‌مان را در حوزه‌های مختلف محیط زیست، کشاورزی، سموم شانه خالی کنیم و هر کدام به نسبتی در این مورد وظیفه داریم که متاسفانه به نظر می‌اید کوتاهی کردیم و باید در جبران آن تلاش کنیم.

وی در خصوص خبر آزاد شدن قلیان در قهوه‌سراها و تاثیر آن در سلامت مردم به ویژه در خصوص بیماری سرطان گفت: گاهی از مصوباتی که به مجلس می‌رود تعجب می‌کنم، ما  از طرفی برای درمان هزینه می‌کنیم ولی در مقابل برای تولید بیماری فشار می‌آوریم؛ از طرفی پول و اعتبار برای رفع فقر می‌گذاریم از سوی دیگر تصمیماتی را می‌گیریم که با ایجاد هزینه در حوزه بهداشت و درمان، باعث فقیر شدن عده‌ای می‌شود؛ لازم است این سیاست‌های دوگانه فراموش شود؛ باید منتظر بمانیم و ببینیم مجلس از این آزمون چگونه بیرون می‌آید ولی من امیدوارم و مطمئن هستم که برای نمایندگان مردم، سلامت و کاهش مرگ و میر مهم‌تر از اشتغال‌زایی است و مصوبه‌ای که به ضرر جامعه و سلامت مردم باشد تصویب نخواهد شد.

انتهای پیام*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار