تبلیغات

بانوان مشاوره‌های ژنتیک و بارداری را جدی بگیرند / فیزیوتراپی و اشتغال نیازهای ضروری معلولان است

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: مشاوره‌های ژنتیک، غربالگری، انجام آزمایش‌های قبل و هنگام بارداری، معلولیت‌زایی را کاهش می‌دهد و مادران باید نسبت به این زمینه توجه جدی داشته باشند.

حسین نحوی‌نژاد ، معاون توانبخشی بهزیستی کشور در گفت‌‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: ساخت و تحویل مسکن خانواده‌های دو معلول به بالا با‌مشارکت سازمان بهزیستی، خیرین مسکن‌ساز و بنیاد مستضعفان درحال انجام است.

وی گفت: خانه‌ها با‌توجه به نوع معلولیت افراد و به نام آن‌ها ساخته می‌شود، تمام شرایط فیزیکی برای زندگی معلولین همچون قطع عضو، ضایعه نخاعی و … در نوع ساخت رعایت می‌شود.

نحوی‌نژاد با اشاره به تعداد خانوارهای معلول که برای مسکن درخواست داشته‌اند، افزود: حدود ۱۲ هزار خانواده دو معلول به بالا ثبت‌نام کرده‌اند که ۶ هزار مسکن به آنان تحویل داده شده است و نیمی از این آمار تا پایان سال ۹۷ مسکن خود را دریافت خواهند کرد.

وی خطاب به بانوان عنوان کرد: بانوان قبل و هنگام بارداری حتما مشاوره‌های بارداری و ژنتیک را انجام دهند، آزمایش‌های بارداری، کنترل و رعایت اقدامات اولیه مانع از بروز بسیاری از معلولیت‌ها خواهد شد و باید این موضوع را جدی بگیرند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در مورد مشاوره ژنتیک یادآور شد: قبل از آن‌که ماده ۷۰۵ قانون برنامه ششم توسعه مشاوره ژنتیک را الزامی کند، مشاوره ژنتیک در چند استان همچون کرمان و یزد به صورت پایلوت انجام شد که بسیار موثر واقع شد.

وی گفت: طبق موازین شرعی و قانونی در سال ۹۴ و ۹۵ در شهرهایی که مشاوره ژنتیک انجام شد، حدود ۳ هزار سقط درمانی صورت گرفت که در کاهش معلولیت‌های بارز تاثیرگذار بود.

نحوی‌نژاد با تاکید بر اهمیت طرح غربالگری خاطرنشان کرد: طرح غربالگری بسیار مهم است و در این راستا در ۱۰ سال گذشته ۱۵ هزار ناشنوایی را از طریق طرح شنوایی سنجی و مداخله به هنگام تشخیص داده شد و منجر به ناشنوایی کامل نگردید.

وی ادامه داد: هر ساله ۸ هزار مورد که بالقوه منجر به نابینایی می‌شوند شناسایی و تحت درمان قرار می‌گیرند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به جلوگیری از معلولیت‌زایی افزود: باید آموزش‌وپرورش، وزارت بهداشت و درمان، بهزیستی و نهادهای مربوطه باهمکاری، تعامل و طرح‌های جامع نسبت به جلوگیری از بروز معلولیت‌ها اقدام کنند، پیشگیری مهم‌تر از درمان است.

وی در ارتباط با آمار معلولیت‌ها بیان کرد: ۳۰ درصد معلولیت‌ها را معلولیت جسمی حرکتی، قطع عضو، اعصاب محیطی، ۲۵ درصد معلولیت ذهنی، ۱۵ درصد معلولیت شنوایی، ۱۱ درصد معلولیت بینایی، ۸ درصد بیماران روانی مزمن و باقی معلولیت‌ها ترکیبی هستند.

نحوی‌نژاد گفت: حدود ۲۲ هزار معلول ضایعه نخاعی داریم که حداقل ۵۰ درصد آن‌ها در اثر تصادف و رانندگی به این معلولیت دچار شده‌اند.

وی در مورد خدمت‌رسانی به گروه‌های خاص یادآور شد: خدمات بهزیستی برای معلولان اولیه و ابتدایی است، امیدواریم با حمایت‌های بیشتر برای خدمت‌رسانی بهتر به گروه‌های خاص همچون کودکان، بانوان و سالمندان معلول که نیازهای ویژه دارند گام برداریم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خدمات فیزیوتراپی و اشتغال را از جمله نیازهای ضروری معلولان دانست.

انتهای پیام/*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار