تبلیغات

اوقات شرعی رودبار

اوقات شرعی به افق رودبار شامل اذان صبح و طلوع آفتاب به افق رودبار، اذان ظهر به افق رودبار و غروب آفتاب و اذان مغرب به افق رودبار است.

اوقات شرعی امروز يکشنبه

۱۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 03

اذان صبح به افق رودبار

۰۵:۳۵:۵۶

طلوع افتاب به افق رودبار

۰۷:۰۷:۵۵

اذان ظهر به افق رودبار

۱۲:۰۲:۳۷

غروب آفتاب به افق رودبار

۱۶:۵۵:۵۵

اذان مغرب به افق رودبار

۱۷:۱۵:۱۱

شهرستان رودبار با وسعت 2574 کیلومتر مربع دومین شهرستان استان گیلان به لحاظ وسعت است. این شهر در کرانه سفیدرود و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و آب و هوای آن تحت تأثیر هوای خشک و  نیمه خشک ناحیه مرکزی قرار دارد.  از نظر آب و هوایی این منطقه بویژه  شهر زیبای رودبار دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشند و رویش درختان زیتون در این منطقه گواه موضوع است این منطقه در مسیر بادهای  دائمی  دره سفیدرود قرار گرفته که بادهای منجیل آن معروف است. 

موقعیت جغرافیایی رودبار

شهرستان رودبار در مختصات جغرافیایی ۳۶ درجه و ۳۲ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۷ دقیقه ازخط استوا و ۴۹ درجه و ۱۱ دقیقه تا ۵۰ درجه ۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبداء واقع شده‌است. این شهر  از شمال به رشت، از جنوب به استان قزوین و از غرب به شفت و استان زنجان محدود می‌شود.


تقسیمات کشوری و جمعیت رودبار

این شهرستان دارای 4 بخش است: مرکزی شامل: رستم آباد، رودبار، منجیل و لوشان همچنین دهستان کلشتر می باشد. بخش عمارلوشامل دهستانهای: جیرنده وکلیشم می باشد بخش خورگام شامل دهستانهای: خورگام و دلفک می باشد. بخش رحمت آباد و بلوکات نیز شامل دهستانهای: بلوکات، رحمت آباد و دشتویل می باشد. جمعیت شهرستان رودبار ۱۲۶۳۱۵ نفر است که از این تعداد ۶۹۶۲۰ نفر درمناطق شهری و ۵۶۶۹۵ نفر در مناطق روستایی سکونت دارند. این میزان جمعیت شهرستان رودبار که نسبت به مساحت آن از سایر شهرستانهای استان کمتراست، این امکان را فراهم آورده تا اقوام گوناگون در کنار یکدیگر زندگی کنند و این امر منجربه تنوع مردم شناختی این شهرستان شده‌است.

مذهب و زبان مردم رودبار

اکثریت ساکنین شهرستان رودبار را تات‌ها تشکیل می‌دهند که بومیان منطقه‌اند. البته جمعیت قابل توجهی از مهاجرین کرد در این شهرستان ساکنند. زبان اصلی رودبار تاتی است که توسط تات‌ها صحبت می‌شود. رودباری‌ها تاتی را به گویش رودباری تکلم می‌کنند که نزدیک‌ترین گویش به تاتی طارمی، الموتی و طالقانی است. درشهرستان رودبار مذاهب و اقوام مختلف یک دل و همصدا بصورت مسالمت آمیز همراه با احترام در کنار هم زندگی می کنند.

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار