تبلیغات

تهران بالاترین نرخ با سواد کشور را دارد / پیشی گیری زنان از مردان در سوادآموزی

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و کردستان دارای آمار ضعیفی در رشد سوادآموزی دارند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، باقرزاده رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور در جمع خبرنگاران از تأثیر رسانه‌ها در روند افزایش گرایش مردم به سوادآموزی اشاره کرد و اظهار داشت: سواد آموزی امروزه به صورت رایگان در تمام کشور صورت می‌گیرد و ما در صدد ایجاد جذابیت برای این رویکرد هستیم.

باقرزاده با اشاره به تأسیس ۵۷۰ هزار موسسه سوادآموزی در کشور، گفت: به کسی که نمی‌تواند بخواند و بنویسید بی‌سواد گفته می‌شود که این فرد در تمام ابعاد اجتماعی و سیاسی دچار مشکلات زیادی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه مورخ ۶ دی ماه نشستی یک روزه با رویکرد اجتماعی و دغدغه در حوزه سواد آموزی با مجموعه ریاست جمهوری داریم.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۱۵۰هزار نفر بی‌سواد در کشور  وجود دارد تصریح کرد: سه سال گذشته طرح سواد آموزی والدین بی‌سواد را داشتیم و توانستیم ۲۶۷هزار نفر را از بی سوادی نجات دهیم  و در تلاش برای ریشه کن کردن ان هستیم.

باقرزاده به اهمیت آموزش سبک زندگی اشاره کرد و گفت: از کارهای صورت گرفته در خصوص سبک زندگی، آموزش زندگی می‌باشد که در دستور کار قرار گرفته است.

وی به کمبود کتب برای افراد کم سواد تاکید کرد و اذعان داشت: تا کنون ۴۰هزار عنوان کتاب برای ارتقا سطح سواد آموزی افراد کم سواد تهیه شده است که این میزان برای تعداد افراد کم سواد پایین است.

او در مورد سواد آموزی اتباع خارجی اظهار کرد: بعد از انقلاب نرخ سواد آموزی اتباع خارجی در کشور افزایش پیدا کرد که بنا به دستور رهبر انقلاب در دو سال اخیر همه آن‌ها حق سواد آموزی پیدا کردند که حدود ۲۸ هزار نفر از آن‌ها را بر سر کلاس  آوردیم و فرهنگ سواد آموزی را در بین اتباع خارجی گسترش دادیم.

باقرزاده ادامه داد: حتی افراد بی‌سواد در زندان را آموزش دادیم، علاوه بر آن سربازان بی‌سوادی که دوره آموزشی را طی می‌کنند موظف هستند تا به یادگیری سواد اهتمام بورزند و تا زمانی که در این امر موفق نشوند از مرکز آموزشی ترخیص نمی‌گردند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور بیان کرد: توانستیم نگاه جنسیتی در سواد آموزی مناطق محروم را کمرنگ کنیم و هم اکنون میزان ترغیب زنان ما در شهرستان‌ها به رشد ۹۳ درصد رسیده است.

وی استان‌های مازندران، گیلان، تهران و البرز  را بالاترین درصد با سوادی برشمرد و عنوان کرد: سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و کردستان دارای آمار ضعیفی در رشد سوادآموزی هستند.

باقرزاده افزود: از سال ۹۱ تا  ۹۵ نرخ با سوادی ۲ دهم درصد کاهش پیدا کرده  این در حالی است که در فاصله سال ۸۶ تا ۹۰ تعداد چشم‌گیری از بی‌سوادان کشور سواد دار شدند.

معاون وزیر آموزش و پرورش به رابطه اقتصاد و میزان رشد سوادآموزی پرداخت و در این خصوص گفت: هر زمان که رونق اقتصادی وجود داشته باشد میزان گرایش افراد به سودا آموزی رشد صعودی دارد اما زمانی که رونق اقتصادی کاهش پیدا کند با رشد نزولی مواجه هستیم.

او آمار امسال را این‌گونه تشریح کرد:  ۳۳۲ هزار نفر امسال ثبت‌نام کردند که ۷ درصد از آن را اتباع افغانی و مابقی آن را نیز ایرانی تشکیل می‌دهد، از این تعداد ۲۰ درصد مردان و ۸۰ درصد زنان تمایل به کسب سواد دارند.

وی تصریح کرد: علت اصلی عدم گرایش افراد به سوادآموزی مشکلات مالی و فرهنگی است که اجازه نمی‌دهد فرد به سمت علم و دانش پیش بروند.

باقرزاده اذعان داشت: پدر و مادرانی که از ورود فرزندانشان به سمت علم آموزی ممانعت می‌کنند مورد مواخذه قانون قرار می‌گیرند ولی اگر با درخواست فرزند باشد مانعی ندارند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور در مورد کودکان کار اظهار کرد: طرحی تعریف شده که بر اساس آن کودکان فرار از تحصیل در صورت تمایل خودشان با تشویق حمایتی به سمت تحصیل بازگردانده شوند.

انتهای پیام/*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار